4 tipy, ako sa správne starať o záhradný prístrešok a altánok

25. 02. 2020 | 14:02

Pravidelné čistenie

Základným tipom, vďaka ktorému predĺžite životnosť altánku či záhradného prístrešku je jeho pravidelné čistenie a umývanie. Minimálne každé dva mesiace odstráňte zo strechy altánku listy, vetvičky a iné zvyšky. Nestojte však na streche ani na odstránenie zvyškov nepoužívajte dúchadlo, ideálne je vyliezť po rebríku a pomocou metly dosiahnuť a vyčistiť nečistoty.

Pravidelné umývanie

Pri umývaní nemusíte siahať po zbytočných chemikáliách a čistiacich prostriedkoch. Celý záhradný prístrešok stačí umývať teplou vodou, jemným mydlom a jemnou kefou. Vyčistite zábradlia, stĺpiky a podlahu, odstráňte peľ a nečistoty, ktoré by mohli zašpiniť alebo poškriabať altánok. Aspoň raz ročne opláchnite strechu altánku vodou zo záhradnej hadice.

Kontrola hniezd a hmyzu

V priebehu jari a leta pravidelne kontrolujte v interiéri a exteriéri altánku výskyt hniezd a hmyzu. V prípade, že tam nejaké hniezda nájdete, tak si pri ich odstraňovaní dávajte veľký pozor, aby ste predišli zbytočným nepríjemnostiam.

Ochrana stavebného materiálu altánku

Každé dva až štyri roky naneste štetcom nepremokavý tmel na záhradný prístrešok, ktorý je vyrobený z prírodného dreva. Nepremokavý tmel udržuje drevo silné a bez defektov. Chemické látky, ktoré dopomáhajú k ochrane altánku, musia tiež spĺňať isté vlastnosti, ku ktorým patrí napríklad dostatočná fungicídna a insekticídna účinnosť a odolnosť proti poveternostným vplyvom, rovnomerné a rýchle vnikanie látky do dreva a podobne. Drevo je prírodnou surovinou, o ktorú musí byť adekvátne postarané. Preto je pravidelná konzervácia záhradných domčekov a altánkov nevyhnutná. V opačnom prípade sa drevo, z ktorých sú vyrobené, poškodí, čo vedie k zníženiu vzhľadu a funkčnosti samotných objektov.

Autor: Admin Administrátor